Rešenje za zaštitu povrća i voća od štetočina

CORAGEN – nezamenlljiv kad je najteže

Štetni insekti u povrtarskoj i voćarskoj proizvodnji postali su problem broj jedan. Među njima svakako su najštetniji moljci, smotavci i mineri. Tuta absoluta u proizvodnji paradajza, Plutella maculipennis kupusni moljac, Phthorimae operculella krompirov moljac, Helicoverpa armigera pamukova sovica, štetočina paprike i paradajza su dominantni prouzrokovači šteta u ovim najznačajnijim povrtarskim kulturama, kao i Cydia pomonella jabukin smotavac, Cydia molesta breskvin smotavac, Lobesia botrana grožđani moljac su najštetniji insekti ovih najbitnijih voćarskih kultura.

Sve pobrojane štetočine imaju dve zajedničke karakteristike. Prva je da prouzrokuju ogromne, često i potpune štete u proizvodnji. Druga zajednička karakteristika je da imaju istog neprijatelja koji u potpunosti može da im stane na put a to je insekticid CORAGEN.

CORAGEN, aktivne materije hlorantraniliprol, je ubojito sredstvo koje dvojako deluje na ciljane organizme. Deluje kako ovicidno, tako i larvicidno. Zbog takvog svog delovanja pruža nam veliku prednost u suzbijanju pomenutih štetočina dajući nam prostor da u kritičnim trenucima „počistimo“ najveći deo populacije i prekinemo ciklus razvoja štetočine.

Štetni insekti u voćarstvu tipa smotavaca imaju par generacija, često 3, ali činjenica da imaju malo generacija  ne znači da su manje opasni, već naprotiv. Ove štetočine prave nenormalno veliki pritisak u kratkom vremenskom periodu i zbog toga je prvi i osnovni tretman u cilju njihovog suzbijanja upravo CORAGEN.

 

Suzbijanje paradajzovog moljca (Tuta absoluta) je jako kompleksan zadatak koji obuhvata više mera koje moraju biti savršeno uklopljene da bi bile uspešne. Ovo je zbog toga što ova štetočina ima veliki broj kratkih generacija (i do 15). Zbog toga što ima veliki broj generacija jako brzo može da se prilagodi jednostavnim programima zaštite zasnovanim na dve ili tri aktivne materije. U svetu, pa i u Evropi, već su dokumentovane rezistentnosti Tuta absoluta prema pojedinim aktivnim materijama kao što je abamektin, pa čak i pojedine aktivne materije iz grupe organofosfata i piretroida.

Da je populacija ove štetočine jako lako prilagodljiva lošim navikama proizvođača, kao i nestručnoj upotrebi insekticida najbolje govori primer iz Turske. Naime, u jednom delu ove zemlje postoji populacija Tuta absoluta koja je potpuno otporna na aktivne materije abamektin, hlorantraniliprol i indoxacarb, dok u drugom delu zemlje nema otpornosti ni prema jednoj od pomenutih aktivnih materija.

Druga dimenzija problema je i ta da moramo voditi računa i o karencama kada se približimo berbi ili uđemo u istu, da ne bi pored Tute imali štetan uticaj i na nas same.

Stručna služba kompanije Agromarket je na terenu razradila program zaštite koji je u praksi pokazao odlične rezultate. Ovaj program je u skladu sa antirezistentnom strategijom jer predviđa upotrebu insekticida potpuno različitih aktivnih materija uz puno poštovanje karenci, ali i primenu 2 potpuno prirodna bio-insekticida LEPINOX PLUS i NATURALIS BIOGARD koji predstavljaju krunu ovog programa.

Moramo da napomenemo da je od ključne važnosti za primenu ovakvog programa upotreba feromonskih klopki koje nam daju podatke o dinamici i intenzitetu leta ove štetočine. Jedino na osnovu ovih podataka možemo da odredimo dinamiku tretmana tj. interval između tretmana.

Osnov programa jeste CORAGEN 20 SC, kao najmoćniji larvo-insekticid. On deluje kako na položena jaja tako i na ispiljene gusenice te nam daje fleksibilnost u zaštiti paradajza od ove štetočine. Kad god se čini da se gubi kontrola nad suzbijanju Tute treba upotrebiti CORAGEN 20 SC da je svede na jedan kolosek na kom ćemo povratiti kontrolu. Takođe, karenca ovog insekticida je samo 1 dan. Potpuno savršen proizvod.

Pozovi Agromarket stručnu službu za više informacija i saveta o primeni preparata.