SADRŽAJ
SADRŽAJ
REČ UREDNIKA
Ako postoji Bog, onda se ove, 2007. godine, malo više poigrao sa nama, a da nas nije ama baš ništa konsultovao ili uslišio molbe bogobojažljivih ljudi. Prvo kiša, pa nezabeležena suša, a sada ponovo kiša. I dok su oni vredniji i pametniji ulagali proteklih godina u sisteme za navodnjavanje i tako izbegli veće štete, to i oni ali i oni drugi nisu mogli da jesenas otvore tako velike kišobrane.
Izmakli su nam optimalni rokovi setve ali se seje i sejaće se po svemu sudeći i u decembru.To će uticati na izvesno smanjenje prinosa ali je veoma važno da smo shvatili da su puni ambari pšenice kapital koji je važan i vredan igrač u međunarodnoj trgovini. Znali smo to i ranije no su neki u jednom trenutku pričali da pšenicu ne treba sejati, namerno ili u neznanju. Oprašta im se.
Jer poljoprivreda je jedna od retkih grana privrede i vanprivrede gde beležimo suficit u razmeni sa svetom. U 2006. godini, višak realizovanog izvoza u odnosu na uvoz je iznosio oko 400 miliona dolara, a u ovoj godini po predviđanjima treba da bude oko 600 miliona „zelenih novčanica“. Ili još prostije, u 2007. godini vrednost izvoza poljoprivrednih proizvoda iznosiće oko 1, 5 milijadri dolara, a uvoz manji od milijarde. Eh te banane, narandže, kivi, mango, papaja, a poneki paradajizčić, krompirčić, a bogami i ljuta papričica, što nam nikako nije potrebno.
Približavanje EU podrazumeva i poštovanje određenih standarda i procedura. Tu je neophodno još više stručnog rada sa proizvođačima, aktivniji rad savetodavnih službi, edukacije i još mnogo toga. I donošenje zakona i iznad svega poštovanje istih. Tržište zemalja Evrope je osim za nekoliko poljoprivrednih proizvoda na koje su stavljene kvote, otvoreno i na slobodnom plasmanu. Tu leži naša šansa koju treba uhvatiti je, iskoristiti na pravi način i ne ispuštati.
Naravno, pod uslovom da nas Bog s početka priče pogleda.
SADRŽAJ